معرفی وبلاگ
سپاس از خدایی که آسمان آبی را بالای سر گلهای قرمز آفرید. bnd sport saman_bnd10@yahoo.com
صفحه ها
دسته
Pleas witt.....
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 1036
تعداد نظرات : 117
Rss
طراح قالب
GraphistThem264
عوارض مصرف زياد ويتامين هاي E،B وC

ويتامين C كه مانند ويتامين ‌هاي گروه B در آب محلول است در سلامت انسان اثرات مهمي دارد و در حفظ مقاومت بدن در برابر بيماري‌ها، استحكام بافت پيوندي، استحكام و سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و لثه موثراست.

 

*** ويتامينE :
ويتامين E از ديگر ويتامين‌هاي محلول در چربي است.. اين ويتامين به ‌طور طبيعي در جوانه‌ها (غلات و حبوبات)، غلات سبوس‌ دار و روغن‌هاي گياهي وجود دارد.
ويتامينE از ويتامين‌هاي ضروري براي انسان است و موجب سلامت و استحكام غشاهاي سلولي و محافظت سلول مي ‌شود. اين ويتامين جزو ويتامين‌هاي آنتي‌اكسيدان مي‌ باشد و در پيشگيري از بروز سرطان و بيماري‌هاي قلبي- عروقي موثر مي‌ باشد.. اثرات ويتامينE در پيشگيري از بيماري‌هاي ديگري نيز به اثبات رسيده است.
مسموميت حاصل از مصرف زياد ويتامين E ، كمتر از ساير ويتامين‌هاي محلول در چربي است، زيرا بدن انسان قادر به تحمل مقادير بالاي اين ويتامين است، ولي چنانچه ويتامينE در مقادير خيلي بالا و به صورت قرص، كپسول يا فرم‌هاي تزريقي مصرف شود، باعث مسمويت ويتاميني در بدن مي شود.
عوارض حاصل از مصرف خيلي زياد مكمل ويتامين E :
- مانع استفاده‌ي بدن از ساير ويتامين‌هاي محلول در چربي مي‌ شود. بنابراين ممكن است انسان در معرض كمبود ساير ويتامين‌هاي محلول در چربي قرار گيرد.
- با رسوب كلسيم در استخوان‌ها اختلال ايجاد مي ‌كند.
- موجب اختلال در ذخيره‌ي ويتامين‌ A در كبد مي شود و مقدار آن را كاهش مي ‌دهد.
- مي ‌تواند زمان انعقاد خون را نيز افزايش دهد.
مصرف منابع غذايي ويتامينE در حفظ سلامت انسان تأثير مهمي دارد و چنانچه به مقدار زياد مصرف شود، خطر مسموميت و ايجاد عوارض و اختلالات ناشي از آن را ندارد. بنابراين بهتر است به جاي مصرف منابع دارويي ويتامينE ، از منابع غذايي آن استفاده شود.

*** ويتامين B1 :
وتيامين يا ويتامين B1 از ويتامين‌هاي محلول در آب است كه در سلامت اعصاب نقش مهمي دارد و كمبود آن باعث ايجاد عوارض عصبي مي ‌شود.
براساس تحقيقات، تزريق مقادير بالاي اين ويتامين عوارضي از قبيل سردرد، تشنج ، ضعف عضلات، بي ‌نظمي در ريتم قلب (آريتمي قلبي) و واكنش‌هاي آلرژيك را ايجاد مي ‌نمايد. در حالي كه استفاده از منابع غذايي سرشار از ويتامين B1 نه تنها در انسان عارضه‌ اي ايجاد نمي ‌كند، بلكه در حفظ سلامت و فعاليت سيستم عصبي نقش مهمي به عهده دارد.

*** ويتامين B3 :
نياسين يا ويتامين B3 از ديگر ويتامين‌هاي گروه B مي‌ باشد كه در منابعي مانند گوشت كم‌ چرب، مرغ، ماهي، بادام‌ زميني و مخمر يافت مي ‌شود.
اين ويتامين در سوخت و ساز مواد انرژي ‌زا نقش مهمي دارد. همچنين در تنفس داخل سلولي دخالت دارد.
مضرات استفاده مكرر از منابع دارويي نياسين عبارتند از:
- عوارض آلرژيك، از قبيل گر گرفتگي
- تشديد جراحات بيماران مبتلا به زخم ‌معده
- تشديد عوارض آسم
- به جا گذاشتن اثرات سمي در كبد
- ايجاد اختلالات كبدي

*** ويتامين B6 :
يكي ديگر از ويتامين‌هاي گروه B، پيريدوكسين يا ويتامين B6 است كه در سلامت اعصاب و نيز خون سازي موثر است.
اين ويتامين در موادي مانند گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزي‌ها و مغزها وجود دارد كه با مصرف اين مواد نياز انسان به اين ويتامين تامين مي ‌گردد، ولياستفاده‌ي زياد و بي‌ رويه از منابع دارويي ويتامين B6 مي ‌تواند به ايجاد عوارض عصبي همراه با اختلالات در راه رفتن، ضعف و بي ‌خوابي منجر شود.

*** اسيد فوليك :
اسيد فوليك از ويتامين‌هاي گروه B محسوب مي شود و در خون ‌سازي تأثير مهمي دارد. اگر مكمل اين ويتامين به مقدار زياد مورد استفاده قرار گيرد، تركيبات غيرقابل جذبي با روي تشكيل مي‌ دهد، در نتيجه از جذب اين عنصر جلوگيري مي ‌كند و موجب دفع روي و عوارض كمبود اين ماده‌ي معدني در بدن مي ‌شود.

*** ويتامين C :
ويتامين C كه مانند ويتامين ‌هاي گروه B در آب محلول است در سلامت انسان اثرات مهمي دارد و در حفظ مقاومت بدن در برابر بيماري‌ها، استحكام بافت پيوندي، استحكام و سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و لثه موثراست.
اين ويتامين در منابع گياهي مانند سبزي‌ هاي برگ سبز و ديگر انواع سبزي مانند: گوجه ‌فرنگي، فلفل سبز، فلفل دلمه ‌اي و نيز ميوه‌هايي مانند مركبات ، توت ‌فرنگي و كيوي به مقدار قابل توجهي وجود دارد.
چون اين ويتامين جزو ويتامين‌هاي آنتي‌اكسيدان محسوب مي‌ شود، در پيشگيري از سرطان موثر است.
چنانچه اين ويتامين از طريق منابع غذايي جذب بدن شود، موجب حفظ سلامت انسان و افزايش مقاومت در برابر عفونت‌ها مي ‌شود، وليزياده روي در مصرف منابع دارويي آن باعث ايجاد اختلالات گوارشي، اسهال، خطر ابتلا به سنگ اگزالات در مجاري ادراري و آدابتاسيون با مقادير بالا (يعني بدن به مقادير بالاي اين ويتامين عادت مي ‌كند و ديگر منابع غذايي پاسخگوي نياز انسان به ويتامين C نخواهد بود) مي ‌شود.

* برليانت بزرگمهر (كارشناس ارشد تغذيه و رژيم درماني)

تمرين براي تقويت عضلات و مفاصل

بدن ما بيش از 600 عضله و 200 استخوان دارد و اين يعني 800 دليل براي پرداختن به تمرين‌هاي قدرتي! عضلات، كالري‌ها را سريع‌تر از بافت چربي مي‌سوزانند و بنابراين هر چه توده عضلاني‌تان بيشتر و ميزان چربي بدنتان كمتر شود...

                                                                                                                              

سرعت سوخت‌وساز در بدنتان افزايش مي‌يابد و سلول‌هاي عضلاني‌تان به انسولين واكنش بيشتري نشان مي‌دهند و بنابراين ميزان قند و انسولين خونتان كاهش مي‌يابد؛ در نتيجه خطر ابتلا به ديابت كاهش مي‌يابد ورزش‌هاي قدرتي ميزان كلسترول خون را به حد مناسب مي‌رساند- و برخلاف عقايد قديمي- كاركرد قلب و ميزان فشارخون شما هم بهبود پيدا مي‌كند. عضلات قدرتمندتر فشار بر مفاصل را كاهش مي‌دهند و در افراد مبتلا به آرتريت،‌ به‌خصوص آرتريت زانو (با تقويت عضله چهارسر ران) درد را كاهش مي‌دهند.

بررسي‌ها نشان داده‌اند تمرين‌هاي مقاومتي با شدت متوسط به همان اندازه تمرين‌هاي با وزنه با شدت زياد يا حتي بيشتر از آنها، مي‌توانند به سلامت شما كمك كنند. اما پيش از آنكه ورزش‌هاي قدرتي را شروع كنيد، بهتر است يك چكاپ عمومي انجام دهيد. اگر بيماري قلبي يا عوامل خطرساز براي بيماري قلبي يا فشارخون بالا داريد، قبل از شروع تمرينات قدرتي بايد از پزشك‌تان اجازه بگيريد.

براي انجام ورزش‌هاي قدرتي در سطح پايه مي‌توانيد از وزن بدن خودتان استفاده كنيد. در مراحل بعدي مي‌توانيد سراغ دمبل وزنه‌هاي تغييريابنده و وزنه‌هاي قوزك پا برويد. همچنين از ماشين‌هاي ورزش مقاومتي كه در باشگاه‌هاي ورزشي موجودند، مي‌توان استفاده كرد. نوارهاي كششي هم براي انجام اين ورزش‌ها به‌كار مي‌روند. تمرين‌هاي قدرتي‌اي را كه اين هفته در صفحه «تناسب اندام» مي‌خوانيد، مي‌توانيد با يك وزنه 2 كيلوگرمي شروع كنيد و 6 تا 8 بار آنها را انجام دهيد و بعد به تدريج وزن وزنه را به 3 و بعد 4 كيلوگرم برسانيد.

1.پرس نظامي
(براي تقويت بازوها، شانه‌ها و بخش بالايي پشت)
بايستيد؛ به طوري كه پاها‌ اندكي فاصله داشته باشند. با هر دستتان در ارتفاع شانه‌تان يك دمبل نگه داريد. در حالي كه كف دست‌هايتان به سمت خارج از بدنتان قرار دارد، به آرامي دمبل‌ها را بالا ببريد تا بازوي‌هايتان كامل باز شود، ‌بعد به آرامي دمبل‌ها را به سطح قفسه سينه بازگردانيد. 8 تا 10 بار اين حركت را تكرار كنيد.

2.بلندكردن وزنه از پهلو
(براي تقويت عضلات بازوها، شانه‌ها و بخش بالايي پشت)
در حالي كه ايستاده‌ايد و پاهايتان اندكي از هم فاصله دارد، با هر دستتان كه در كنار بدن قرار دارد، يك دمبل را نگه داريد. بازوهايتان را صاف نگه داريد، بعد به آرامي دمبل‌ها را بالا ببريد تا زماني كه اندكي بالاتر از سطح شانه‌هايتان قرار بگيرند. به آرامي دمبل‌ها را پايين بياوريد. اين حركات را 8 تا 10 بار تكرار كنيد.

3.پارو زدن به سمت بالا
(براي تقويت بازوها،‌شانه‌ها و بخش بالايي پشت)
بايستيد و پاهايتان را به اندازه عرض شانه‌ها از هم دور كنيد. با هر دستتان يك دمبل را بگيريد؛ به‌طوري‌كه كف دست‌هايتان به سمت ران‌هايتان باشد. به آرامي دمبل‌ها را به سطح شانه‌ها بالا بياوريد؛‌ بعد با اجازه دادن به آرنج‌ها كه به سمت بيرون حركت كنند، دمبل‌ها را با دست‌هايتان به هم نزديك كنيد. به آرامي دمبل‌ها را پايين بياوريد و به سطح ران‌ها بازگردانيد. اين حركت را 8 تا 10 بار تكرار كنيد.

4.پيچش
(براي تقويت عضلات بازو، شانه‌ها و بخش بالايي پشت)
در حالي كه بازوهايتان به راحتي در دو طرف بدنتان قرار گرفته‌اند،‌ بايستيد يا بنشينيد. با هر دست‌تان يك دمبل را بگيريد و آنها را به سطح بخش بالايي قفسه‌سينه‌تان برسانيد؛ در حين اين حركت، بازوهايتان را نزديك به پهلوهايتان نگه داريد، وزنه‌ها را به آهستگي پايين بياوريد و اين حركت را تكرار كنيد. در حين انجام اين حركت به‌طور متناوب موقعيت دست‌هايتان را عوض كنيد، ‌ابتدا كف دست‌هايتان رو به جلو باشد و بعد كف دست‌هايتان رو به عقب (پيچش معكوس).

5.نيمه چمباتمبه
( براي لگن و ساق‌ها)
در حالي كه پاهايتان به اندازه عرض شانه‌ها از هم فاصله دارد،‌ بايستيد. يك دمبل را در هر دستتان نگه داريد؛‌ به طوري كه بازوهايتان در كنار بدنتان و كف دست‌هايتان رو به جلو باشد. در حالي كه بازوهايتان را به‌طور مستقيم رو به پايين نگه مي‌داريد،‌ به آرامي زانوهايتان را خم كنيد و باسنتان را 20 سانتي‌متر پايين بياوريد. به آرامي به وضعيت ايستاده بازگرديد. اين حركت را 8 تا 10 بار تكرار كنيد.

6.بازكردن مفصل لگن
(براي لگن و ساق پا)
يك وزنه قوزك پا بپوشيد،‌ با فاصله 20 سانتي‌متر پشت يك صندلي محكم بايستيد. با استفاده از پشتي صندلي براي حفظ تعادل، تنه‌تان را با زاويه 45 درجه به جلو خم كنيد، بعد ساق پاي راست‌تان را به سمت عقب باز كنيد. به آرامي كف پايتان را روي زمين پايين بياوريد. اين حركت را براي هر پا 8 تا 10 بار تكرار كنيد.

7.بلند كردن جانبي ساق پا (براي لگن و زانوها)
در حالي كه وزنه قوزك پا داريد،‌ پشت يك صندلي محكم بايستيد و از پشتي آن براي حفظ تعادل استفاده كنيد. به آرامي ساق پاي راست‌تان را از پهلو بلند كنيد تا زماني كه كف پايتان 20 سانتي‌متر از زمين فاصله گيرد. در حين اين حركت، زانويتان را راست نگه داريد ‌و بعد به آرامي كف پايتان را به روي زمين بازگردانيد. اين حركت را 8 تا 10 بار براي هر پا تكرار كنيد.

8..باز كردن زانو (براي لگن و ساق پا)
در حالي كه وزنه قوزك پا داريد، روي يك صندلي محكم با پشتي عمودي بنشينيد؛ به‌طوري‌كه زانوهايتان 20 سانتي‌متر از هم فاصله داشته باشند و يك حوله كوچك زير بخش پاييني ران‌هايتان بگذاريد. به آرامي پاي‌ راست‌تان را از زمين بلند كنيد تا زماني كه ساق پايتان به طور مستقيم در جلويتان قرار گيرد. پايتان را به آرامي به روي زمين بازگردانيد. اين حركت را براي هر پا 8 تا 10 بار تكرار كنيد.

9.بلند كردن پاشنه در پلكان (براي لگن و ساق پا)
روي پله پاييني يك پلكان بايستيد، دستگيره پلكان را براي حفظ تعادل نگه داريد. پنجه‌هاي پاهايتان را روي پله قرار دهيد به طوري كه پاشنه‌هاي پاهايتان از پله بيرون بزند. به آرامي پاشنه‌هاي پاهايتان را بلند كنيد و وزنتان را روي پنجه‌هاي پا‌‌هايتان بيندازيد. به وضعيت اول بازگرديد. اين حركت را 8 تا 10 بار تكرار كنيد.

10.دراز و نشست با زانوي خميده (براي شكم و تنه)
در حالي كه زانوهايتان خم شده است، ‌روي پشتتان دراز بكشيد. كف پاهايتان را به صورت صاف روي زمين بگذاريد و در حالي كه دست‌هايتان را پشت سرتان قلاب كرده‌ايد، بازوهايتان را در روي قفسه‌سينه‌تان خم كنيد. پشتتان را بلند كنيد تا زماني كه آرنج‌هايتان به زانوهايتان برسد. به آرامي خودتان را به روي زمين بازگردانيد. اين حركت را 8 تا 10 بار تكرار كنيد.

آسيب ديدگيهاي متداول در ورزش
شماره خبر : 21929
در هـر ورزشـي بايد انتظار آسيب ها، جراحت ها و خطرات احتمالي آن را داشـتـه بـــاشيد، به خصوص در ورزش هاي گـروهي. هـر ورزشـي كـه طـبـق آمــار در هر 1000 ساعت بيـش از 5 آسـيـب داشته باشد، جزء ورزش هاي پرخطر با درصـد آسيـب بـالا به شـمار مـي رود.

 

در هـر ورزشـي بايد انتظار آسيب ها، جراحت ها و خطرات احتمالي آن را داشـتـه بـــاشيد، به خصوص در ورزش هاي گـروهي. هـر ورزشـي كـه طـبـق آمــار در هر 1000 ساعت بيـش از 5 آسـيـب داشته باشد، جزء ورزش هاي پرخطر با درصـد آسيـب بـالا به شـمار مـي رود. راگــبي و لاكروس با 30 صـدمه در 1000 ساعت بالاترين حد هستند، درحاليكه بسكتبال و اسكواش هم با آمار 14 صدمه در 1000 ساعت بازي هاي پرخطري بـحـساب مي آيند. تعجب آور اسـت كه بــدانيد، دو، و ايروبيك هم با 11 صدمه، زياد از قافله ورزش هاي پرخطر عقب نيستند.
 


آسيب هاي ورزشي انواع مختلف دارند، اما قسمت هاي ويژه اي از بدن هستند كه بيش از ساير اعضاء در خطر صدمه خوردن هستند. در اين مقاله متداول ترين صدمات و جراحت هاي ورزشي را به شما معرفي مي كنيم و راه هاي جلوگيري و درمان آنها را نيز بيان مي كنيم.


نكته: RICE مخفف استراحت، يخ گذاشتن، فشار و بالا نگاه داشتن مي باشد كه يكي از درمان هاي متداول براي آسيبهاي ورزشي است.

1. ورم تاندون آشيل
وقتي از تاندون پشت زانو—تاندون آشيل—زياد استفاده شود، باعث درد و ورم در آن ناحيه خواهد شد. اگر درمان نشود، صدمه سخت تر شده تا حدي كه دويدن را به كلي دشوار و غيرممكن مي كند. اين آسيب بيشتر در دونده ها و ورزشكاراني كه با دويدن يا پريدن سروكار دارند اتفاق مي افتد.

پيشگيري و درمان: دادن تمرين هاي كششي و قدرتي به عضلات و ماهيچه هاي ساق پا مي تواند از بروز اين آسيب جلوگيري كند. RICE و درمان هاي ضد-تورمي و تقويت ماهيچه هاي ساق پا بهترين درمان هاي ممكن براي اين عارضه هستند. تا برطرف نشدن كامل عارضه، ورزش را شروع نكنيد چون باعث تشديد وضعيت خواهد شد.
2. ضربه ي مغزي
اين صدمه با خوردن ضربه به سر ايجاد مي شود. علائم آن شامل سرگيجه، اختلالات بينايي، سردرد، ضعف حافظه، از دست دادن تعادل، سختي تمركز، و حالت تهوع ميباشد. اين صدمه ضرورتاً همراه با بيهوشي نمي باشد. در ورزش هاي برخوردي مثل فوتبال، بوكس و هاكي اين عارضه بيشتر اتفاق مي افتد. البته در ورزش هايي مثل اسكي و ژيمناستيك هم زياد رخ مي دهد. با اينكه اكثر افراد پس از چند هفته به حالت عادي برمي گردند، اما ضربه ي مغزي در خيلي افراد به آسيب هاي جدي مي انجامد.

پيشگيري و درمان: بهترين راه پيشگيري از ضربه مغزي، اجتناب از ورزش هاي برخوردي است. اما براي اكثر افراد اين راه حل مناسبي به نظر نمي رسد. براي درمان اين عارضه استراحت بهترين روش است. اگر سردرد داشتيد، مي توانيد از قرص هاي مسكن استامينوفن استفاده كنيد. بنابر شدت ضربه ي وارده، بايد از چند ساعت گرفته تا چند ماه از انجام دوباره ي ورزش هاي برخوردي اجتناب كنيد.

3. كشيدگي ماهيچه هاي ران
اين عارضه زماني اتفاق مي افتد كه هنگام دويدن در ورزش هايي مثل فوتبال و واليبال، يكدفعه تغيير جهت بدهيد. علائم آن شامل درد عميق، ورم و گاهي كبودي داخل ران مي باشد.

پيشگيري و درمان: بهترين راه پيشگيري از بروز اين عارضه، انجام تمرينات كششي قبل از ورزش است. بهتر است كه شدت ورزش را تدريجاً بالا ببريد تا احتمال بروز اين وضعيت كمتر شود. RICE و درمان هاي ضد-تورمي بهترين روش هاي درماني براي اين آسيب مي باشد. از انجام فعاليت هاي شديد، يك يا دو هفته پس از بروز عارضه جداً خودداري كنيد. پس از بروز عارضه، در محل آسيب ديده يخ بگذاريد تا التيام يابد، پس از آن مي توانيد ماهيچه ها را كشيده و تقويت كنيد.

4. درد و ورم ساق پا
اين عارضه بيشتر براي افرادي اتفاق مي افتد كه عادت به تحرك و ورزش ندارند. بالا بردن ناگهاني فشار و شدت تمرينات، پوشيدن كفشهاي كهنه و دويدن و پريدن روي زمينهاي خيلي سخت نيز ممكن است باعث بروز اين عارضه شود.

پيشگيري و درمان: پوشيدن كفش مناسب، انجام حركات كششي قبل از ورزش و بالا نبردن ناگهاني شدت ورزش، بهترين راه هاي جلوگيري از بروز اين وضعيت هستند. يخ گذاشتن، انجام حركات كششي و درمان هاي ضد-تورمي، بهترين راه هاي درماني مي باشند.

5. درد پايين كمر
اگرچه اين عارضه بيشتر در افراد چاق و كم تحرك اتفاق مي افتد، اما ممكن است براي دونده ها، دوچرخه سواران، گلف و تنيس بازان نيز پيش بيايد. مهمترين عامل ايجاد اين عارضه، انجام غلط و نادرست حركات كششي است.

پيشگيري و درمان: اگرچه بيشتر انواع اين عارضه قابل پيشگيري نيستند، اما انجام صحيح حركات كششي قبل از ورزش و گرم كردن درست بدن، احتمال وقوع آن را كاهش مي دهد. راه هاي درماني پيشنهادي RICE، دارو هاي ضد-تورمي و كشش عضلات است.

6. كشيدگي عضلات و ماهيچه ها
گرم نكردن صحيح بدن، خستگي، عدم انعطاف پذيري و ناتواني و ضعف، همه از عوامل كشيده شدن ماهيچه در ورزشكاران مي باشد. معمول ترين ماهيچه هايي كه كشيده مي شوند، عضلات پشت ران (در ورزشهايي همراه با دويدن است مثل دوميداني، بسكتبال) و ماهيچه ساق پا (در تنيس بازان) مي باشد. البته ماهيچه هاي ديگري نيز باتوجه به ورزش مورد نظر درصدد كشيدگي هستند.

پيشگيري و درمان: بهترين راه جلوگيري از بروز چنين عارضه، انجام حركات كششي صحيح قبل و پس از ورزش كردن و اجتناب از ورزش هنگام خستگي و ضعف است. RICE و دارو هاي ضد-تورمي مثل ساير آسيب ها، بهترين درمان براي اين عارضه مي باشد. خوب است كه كمي هم به آرامي عضلات را كشش دهيد. وقتي عارضه شروع به بهبودي كرد مي توانيد دوباره ورزش را شروع كنيد، اما هر از چند گاهي در ميان ورزش مكث كرده و ماهيچه هايتان را بكشيد تا به طور كامل بهبود يابيد.

7. آسيب هاي آرنج در ورزش تنيس و گلف
تعجب آور است كه اين آسيب %7 كل آسيب هاي ورزشي را تشكيل مي دهد. در اين آسيب ورزشي، تاندون هاي آرنج به خاطر ضربات مكرر بَك هند در تنيس آسيب ديده و باعث ايجاد درد در قسمت داخلي آرنج مي شود.، البته گاهاً ممكن است قسمت خارجي هم صدمه ببيند.

پيشگيري و درمان: بهترين راه جلوگيري از بروز اين آسيب، انجام تمرينات تقويتي ساعد و بازو است. همچنين اصلاح كردن طريقه ي ضربه زدن با راكت و استفاده از آرنج بند مي تواند كمك كننده باشد. براي درمان اين عارضه RICE و داروهاي ضد-تورم مناسب است، اما در بعضي موقعيت ها فيزيوتراپي و ترك ورزش به مدت زياد ضروري است.

8. رگ به رگ شدن و پيچ خوردگي مچ پا
اين آسيب در ميان افرادي كه فوتبالف هاكي، بسكتبال و واليبال بازي مي كنند، بسيار متداول است. مي توان گفت در ورزش هايي كه با دويدن و پريدن سر و كار دارد غير قابل اجتناب است. اين حركات ممكن است باعث پيچ حوردن مچ پا و گاهي پاره شدن يك تاندون يا ليگامنت شود. با عكسبرداري مي توان تشخيص داد كه عضو دچار شكستگي شده است يا خير.

پيشگيري و درمان: تقويت مچ پا با حركات نرمشي، بستن مچ يا استفاده از مچ بند مي تواد از بروز اين اتفاق پيشگيري كند اما ضمانتي دركار نيست كه اگر افتاديد يا حركاتي اشتباه انجام داديد صدمه نبينيد. پيچ خوردگي مچ پا را مي توانيد با RICE و داروهاي ضد-تورمي مداوا كنيد. اما به هيچ وجه بيش از يك روز استراحت نكنيد. بايد سعي كنيد مچ پايتان را به نرمي تكان داده و بچرخانيد تا از ورم آن كم شود.

9. آسيب ديدگي شانه

%20 آسيب ديدگي هاي ورزشي مربوط به شانه است كه شامل دررفتگي، رگ به رگ شدن و ضرب ديدگي مي شود. اين آسيب ديدگي در ورزشهايي مثل تنيس، شنا، وزنه برداري، بيسبال و واليبال بيشتر اتفاق مي افتد. علائم اي عارضه، بروز درد، كوفتگي عضلاني و احساس ضعف و ناتواني در شانه مي باشد.

پيشگيري و درمان: براي پيشگيري از وقوع اين عارضه كه بيشتر زماني اتفاق ميافتد كه مدتي از شانه خود استفاده نكرده باشيد. مثل دوران تعطيلات ليگ، بهتر است قبل از شروع ورزش عضلات آن را با وزنه زدن تقويت كنيد. بهترين راه هاي درماني براي اين عارضه نيز RICE و داروهاي ضد-تورمي است.

10. آسيب ديدگي زانو در دونده ها
آسيب ديدگي زانو %55 آسيب ديدگي هاي ورزشي را تشكيل مي دهد و تقريباً ¼ اين مشكلات توسط پزشك جراح ارتوپد برطرف مي شود. البته دونده ها تنها قربانيان اين آسيب ورزشي نيستند. دوچرخه سواران، شناگران، افرادي كه ايروبيك استپ كار ميكنند، و آنها كه فوتبال و بسكتبال و واليبال بازي مي كنند نيز ممكن است به اين عارضه دچار شوند. در اين عارضه، استفاده بيش از حد از زانو باعث ناراحتي و آسيب رسيدن به تاندون زير كاسه ي زانو مي شود.

پيشگيري و درمان:كفش يا كفي كفش هايتان را مرتباً عوض كرده و از نوع مناسب استفاده كنيد. بين تمريناتتان مدت بيشتري استراحت كنيد. اگر زانويتان آسيب ديد حداقل دو روز از انجام دوباره ي ورزش خودداري كرده و از داروهاي ضد-تورم استفاده كنيد. قبل از شروع دوباره ي ورزش حتماً خود را خوب گرم كرده و در محل آسيب ديده از يخ استفاده كنيد.

پيشگيري بهترين درمان است
اكثر آسيب ديدگي هاي ورزشي به خاطر گرم نكردن صحيح و انجام حركات كششي به طريقي نادرست قبل از ورزش كردن است. بالا بردن ناگهاني شدت ورزش هم مي تواند به شما صدمه بزند. از اين رو بهترين راه پيشگيري انجام حركات صحيح كششي قبل و پس از ورزش و افزايش شدت ورزش به تناسب مهارت ها و تجاربتان در آن ورزش ميباشد .

 

دسته ها : news
اول 10 1390 9:20 بعد از ظهر
آشنايي با غذاهايي كه خاصيت ضد سرطاني دارند
يك متخصص تغذيه و رژيم درماني تاكيد كرد:«سبزي ها و ميوه ها به دليل متابوليك هايي كه توليد مي كنند از ايجاد سلول سرطاني در DNA جلوگيري مي كنند.» دكتر تيرنگ نيستاني در گفت و گو با خبرنگار سلامت نيوز گفت:«تغذيه صحيح در پيشگيري از بروز سرطان نقش بسزايي داشته و آنتي اكسيدان ها مي توانند سرطان را درمان و يا به تعويق بياندازند.»

وي ادامه داد:«افراد بايستي نسبت به افزايش وزن خود حساس بوده و توجه داشته باشند نبايد سايز دور كمر آنها افزايش پيدا كند و نسبت به غذايي كه مي خورند حساس بوده و هر غذايي كه شكم پركن باشد را دست كم از به صورت روزانه مصرف نكنند و ميوه ها و سبزيجات را در برنامه غذايي روزانه خود بگنجانند.»
اين دانشيار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي افزود:«از جمله مواد غذايي ضد سرطان مي توان به گروه كلم اشاره كرد كه به طور اختصاصي در مقابل سرطان دستگاه گوارش موثرند بويژه كلم بروكلي و كلم قرمز همچنين مي توان به گوجه فرنگي اشاره كرد كه حاوي آنتي اكسيدان هاي بسيار قوي بوده و در برابر سرطان پروستات نقش محافظتي در آقايان دارد.»
اين دانشيار انستيتو تحقيقات تغذيه كشور ادامه داد:«به طور كلي سبزي ها و ميوه هايي كه رنگدانه دارند مثل انار به دليل اينكه حاوي آنتي اكسيدان هاي قوي هستند در پيشگيري از بروز بيماري هاي قلبي و عروقي و سرطان نقش موثري داشته از بروز سرطان دستگاه گوارش پيشگيري مي كند و بايد گفت به طور كلي سبزي ها و ميوه ها به دليل اينكه حاوي فيبر هستند نقش ضد سرطاني داشته و فيبرها با كوتاه كردن مدت ماندگاري مواد غذايي و دفع مواد غذايي از دستگاه گوارش احتمال ابتلا به سرطان روده را كاهش مي دهند ضمن اينكه مطالعات سلولي و مولكولي نشان مي دهد به دليل متابوليك هايي كه توليد مي كنند از ايجاد سلول سرطاني در DNA جلوگيري مي كنند.»
لازم به ذكر است موسسه ملي سرطان آمريكا غذاهاي گياهي كه خاصيت ضد سرطاني دارند را اين گونه اعلام كرده است؛ سبزيجاتي مانند سير، كلم، گوجه فرنگي، دانه سويا، زنجفيل، هويج، كرفس، پياز، كلم بروكلي، گل كلم، كلم بروكسل، خيار و مركباتي مانند پرتقال، گريپ فروت، ليموترش و ليموشيرين و ديگر غذاها مانند زردچوبه، نان سبوس دار، برنج قهوه يي (برنج سبوس دار)، انواع توت ها و گياهاني مانند رزماري، مريم گلي، پيازچه، ريحان و آويشن.

دسته ها : news
اول 10 1390 9:14 بعد از ظهر
3 حركت براي تقويت زانو + عكس
مفصل زانو از آنجا كه يكي از مفاصل پر تحرك بدن است بيشتر در معرض آسيب قرار دارد و چون وزن بدن را نيز تحمل مي‌كند تحت فشار بيشتري نيز قرار دارد.


بافت همبندي نواري شكلي به نام نوار ايلئوتيبيان از ماهيچه اي در قسمت خارجي مفصل ران منشأ گرفته و پس از عبور از ناحيه خارجي زانو به قسمت فوقاني درشت ني منتهي مي شود.

ساييده شدن اين نوار به قسمت برجسته تحتاني استخوان ران باعث التهاب و درد در سمت خارجي زانو مي شود. اين اتفاق بيشتر اوقات هنگام دويدن رخ مي دهد. سفت بودن اين نوار، سفت بودن ماهيچه هاي ران و لگن، متفاوت بودن اندازه پاها و دويدن روي سطوح شيبدار نيز باعث بروز اين حالت مي شود. حركات زير به برطرف شدن اين حالت كمك مي كند.

حركت اول:

پاهاي خود را به حالت ضربدري قرار داده و خم شويد و سعي كنيد انگشتان پاي خود را لمس كنيد. 30 ـ 15 ثانيه در همين وضعيت بمانيد و بعد به حالت ايستاده باز گرديد. 3 بار اين حركت را تكرار كرده و بعد جاي پاهايتان را عوض كرده و مجدد اين كار را تكرار كنيد.

 

حركت دوم:

در كنار ديوار به پهلو بايستيد و يك دست را به ديوار تكيه دهيد پايي را كه دورتر از ديوار قرار گرفته است از مقابل پاي ديگر به حالت ضربدري عبور دهيد. دقت كنيد كه كف هر دو پاي شما روي زمين قرار گيرند. مفصل ران خود را به سمت ديوار خم كنيد. 15 ثانيه اين كشش را حفظ كنيد. پس از اين كه اين حركت را 3 بار تكرار كرديد جاي پاها را عوض كرده و حركت را مجدد تكرار نماييد.

حركت سوم:

رو به ديوار ايستاده و هر دو دست خود را همسطح چشمانتان روي ديوار قرار دهيد. يك پا را عقب تر قرار دهيد و پاشنه آن را به زمين بچسبانيد. پاي عقب تر را به سمت داخل بچرخانيد و به آرامي به سمت ديوار خم شويد تا در پشت ران كشش را احساس كنيد. 30 ـ 15 ثانيه در همين حال بمانيد. اين حركت را 3 بار در هر پا تكرار كنيد.

 

دسته ها : news
اول 10 1390 8:57 بعد از ظهر

حاشيه دربي 71

5 تماشاگر كه اشيايي را به داخل زمين پرتاب مي كردند، توسط نيروي انتظامي دستگير شدند.


 هواداران پرسپوليس و استقلال از ساعت‌ها قبل با يكديگر كري خواني مي‌كنند و به سمت هم اشيا و سنگ مي‌اندازند. در همين راستا 5 تماشاگر كه از طبقه اول ورزشگاه اشيايي را به داخل زمين پرتاب مي‌كردند، توسط ماموران نيروي انتظامي دستگير شدند.

 *هواداران پرسپوليس به شدت علي كريمي را تشويق مي‌كنند. استقلالي‌ها هم به تشويق مجيدي مي‌پردازند.

 *دوربين‌هاي تلويزيوني براي تهيه گزارش در ميان تماشاگران و بوفه‌ها حضور يافتند.

 *از سوي مسئولان برگزاري مسابقه و از بلندگوي ورزشگاه آزادي هفته دفاع مقدس گرامي داشته شد.

 *تماشاگران كهكيلويه و بوير احمدي با در دست داشتن طوماري وارد ورزشگاه آزادي شدند. آنها در اين طومار خواستار رسيدگي به مشكلات ورزش اين استان بودند.

 *گروه موزيك با استقرار در كنار زمين براي تماشاگران موسيقي زنده اجرا مي‌كند.

 * برخي از هواداران 2 تيم پيراهن‌هاي علي كريمي و فرهاد مجيدي را بر تن دارند.

 * وسايلي كه بردن آنها به داخل ورزشگاه ممنوع است، توسط نيروي انتظامي جمع آوري شده است.

 

چهار ساعت تا دربي؛ پايان بليت فروشي

بليت فروشي شهرآورد تهران در فاصله چهار ساعت به آغاز اين ديدار به پايان رسيد تا بسياري از هواداران تماشاي اين بازي مهم را از دست بدهند.


 بليت فروشي ديدار تيم هاي پرسپوليس و اسقلال از ساعت 6 صبح امروز آغاز شد و دقايقي قبل به پايان رسيد و ديگر هيچكدام از باجه هاي ورزشگاه آزادي به هواداران بليت ارايه نمي كنند.
 اين در حالي است كه حدود هفتاد هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادي مستقر شده اند و حدود 30هزار جايگاه خالي در ورزشگاه وجود دارد.
 نكته جالب ديدار فوق اين است كه بسياري از هواداراني كه بليت اين ديدار را تهيه كرده اند اجازه ورود به ورزشگاه را پيدا نمي كنند و از سوي ماموران به آنها گفته مي شود كه ظرفيت تكميل است در حالي كه تنها هفتاد هزار تماشاگر در جايگاه هاي مختلف حضور دارند.
 كنترل نامناسب سازمان ليگ و ماموران حاضر در ورزشگاه آزادي باعث شد تا بليت هاي پنج هزار توماني اين ديدار در بازار سياه به قيمت هاي بيست و پنج و حتي سي هزار تومان به فروش برسد.
 از نكات تحسين برانگيزي كه از سوي مجموعه آزادي براي اين ديدار در نظر گرفته شده است ايجاد چادرهايي براي مصدومان احتمالي است كه در اين راستا چند هواداري كه بر اثر سنگ پراني دچار شكستگي جزئي از ناحيه سر شدند دراين چادرها مورد درمان قرار گرفتند.
 اما هواداران حاضر در ورزشگاه آزادي همچون ساليان اخير از كيفيت غذاهايي كه در ورزشگاه به فروش مي رسد و همچنين از شرايط نابسامان آب خوري ها گله مند هستند.
 به نظر مي رسد اين مشكل در ورزشگاه آزادي هميشگي و غير قابل برطرف شدن است.

ضور 70 هزار تماشاگر در آزادي

به دليل درگيري تماشاگران دو تيم استقلال و پرسپوليس در طبقه دوم مامورين نيروي انتظامي يك قسمت از جايگاه پرسپوليسي‌ها را كسر كردند.


 درگيري تماشاگران دو تيم استقلال و پرسپوليس در طبقه دوم آنقدر زياد شد كه ماموران نيروي انتظامي مجبور شدند فاصله بين تماشاگران را زياد كنند و از همين رو يك قسمت جايگاه طرفداران پرسپوليس را كم كردند. جالب اينجاست كه اين اتفاق در طبقه اول هم رخ داد و اين بار رو به روي جايگاه خالي شد تا به اين ترتيب سنگ پراني ها متوقف شود. البته پس از دقايقي به خاطر اعتراض پرسپوليسي ها جايگاه طبقه اول آنها باز شد و تماشاگران به جايگاه هاي خود برگشتند.

 * به دليل پرتاب اشياي مختلف 4 نفر از تماشاگران دو تيم آسيب ديدند و براي مداوا به چادرهاي امداد منتقل شدند.

 *درگيري طرفداران دو تيم باعث شد تعداد يگان هاي ويژه در قسمت هاي درگيري بيشتر شود.

 * يكي از تماشاگران استقلال كه از خوزستان به تهران آمده با نواختن "ني انبان" شور و حال خاصي در بين طرفداران اين تيم ايجاد كرده است.

 *تعداد زيادي از صندلي هاي رو به روي جايگاه به دليل درگيري تماشاگران دو تيم تخريب شد.

 * مسئولان ورزشگاه آزادي در كنار جايگاه خبرنگاران جايگاهي را براي جانبازان و معلولان احداث كرده اند تا آنها از امكانات اين جايگاه استفاده كنند. محمد حسين اسماعيلي مدير روابط عمومي مجموعه ورزشي آزادي در اين باره گفت: اين عزيزان از اين پس مي توانند به همراه يك نفر بدون تهيه بليت وارد ورزشگاه شوند.
 وي همچنين از نصب دو تلويزيون بزرگ ال سي دي در جايگاه خبرنگاران خبر داد و گفت: اين تلويزيون ها تهيه شده ولي تنها مشكل ما براي نصب آنها است. قرار است سقف جايگاه خبرنگاران ترميم شود تا از چكه كردن آب جلوگيري شود. پس از نصب و ترميم سقف با برداشتن شيشه جايگاه اصحاب رسانه به زودي تلويزيون هاي بزرگ در اين جايگاه نصب مي شود.

 *اعضاي تيم استقلال ساعت 11 صبح امروز يك تمرين سبك را در محوطه هتل آكادمي انجام دادند.

 *تركيب تيم استقلال تا ساعت 15 توسط مظلومي اعلام مي شود و 2 بازيكن از جمع 20 نفر حاضر در اردو خط مي خورند.

 * هم اكنون نزديك 70 هزار تماشاگر در ورزشگاه حضور دارند.
 دربي 71 ساعت 18:30 آغاز مي‌شود.
 

دسته ها : news
بیست و پنجم 6 1390 3:23 بعد از ظهر
X